Uudised

Oktoober - uued veinid

Oktoober - uued veinid

Viimase kuu jooksul on saabunud hulganisti uusi ja põnevaid veine. Umbriast on kaks uut põnevat Sagrantinot ning üks hullumeelne valge vein. Kaks uut veini on kuulsalt Lombardia franciacorta tootjalt Ca' del Bosco. Samuti on kaks uut Grüner Veltlinerit Austriast, millest üks on kohaliku ja siiani toimiva Benediktiini kloostri missavein.

Giampaolo Tabarrini on 5. põlvkonna veinitootja ning teda loetakse Itaalia noorema põlvkonna üheks silmapaistvamaks veinitootjaks. Sagrantinot kasvatakse ainult 100 hektaril umbes 25 tootja poolt Umbria maakonnas ja peamiselt Montefalco küla ümbruses. Arvestades nii väikest toodangut on see vein väljaspool Itaaliat praktiliselt tundmatu. Sagrantino on maailma üks tanniinseim viinamarjasort ning 1991. aastal omistatud DOCG staatuse kohaselt tuleb veini valmistada 100% Sagrantinost ning vanandada minimaalselt 30 kuud.

2004 Colle alle Macchie, Montefalco Sagrantino DOCG 75cl

2007 Colle Grimaldesco, Montefalco Sagrantino DOCG 75cl

2010 AdArmando, Bianco dell'Umbria IGT 75cl

Ca'del Bosco on Itaalia veininduse kuldvara. Gambero Rosso veiniteatmikus ajab mõis 36 'kolme klaasi' auhinnaga taga ainult vanameister Angelo Gajat (49 'kolme klaasi' auhinda kokku). Eelkõige teatakse Ca'del Boscot oma franciacorta poolest, kuid ka tava veine loetakse Itaalia parimate hulka. Chardonnay on oma esimesest aastakäigust alates 1983. aastal suure rahvusvahelise tunnustuse osaliseks langenud ning on üks Itaalia hinnatumaid valgeid veine. Carmenero on valmistatud 100% Carmenere viinamarjadast ja on seega ainult lauaveini staatuses. 1990ndatel ostis Ca'del Bosco enda arvates Cabernet Franci veinipuid, kuid hiljem märkas, et viinamarjad on nii värvilt kui maitselt Cab Franc'ist erinevad ning küpsevad ka kiiremini. Veinimaja otsustas jätkata Carmenere sordiga ning sellest on ajendatud ka pudeli silt - hunt lamba nahas. Nüüdseks on vein saavutanud peaagu kultuse staatuse Itaalia punaveinide hulgas ja seda tõestab ka kohalolek Itaalia top 100 punaveini hulgas.

2009 Chardonnay, Curtefranca DOC, Ca' del Bosco 75cl

2004 Carmenero, Vino da Tavola, Ca' del Bosco 75cl

Stift Göttweig on Benediktiini klooster Wachaus, Kremsi linna lähedal. Kloostri ajalugu ulatub tagasi 1083. aastasse ning alates 1094. aastast on seal tegeletud muuhulgas ka viinamarjade kasvatamisega. 2006. aastal anti kloostri kõik 26 hektarit Stadt Kremsi veinimaja hallata ning projekti juhib Fritz Miesbauer (Stadt Kremsi veinimajast). Klooster on ka praegu täiesti toimiv ning seal elab 60-70 munka. Missaveini on kloostris tehtud sajandeid ning seda ei saa toota ilma piiskopi nõusolekuta. Kogu protsess on võimalikult naturaalne ning lähtub „reinheitsgebot'i" standarditest. Teine uus vein on Grüner Veltliner "Weinzierlberg" Stadt Kremsi veinimajalt.

2011 Grüner Veltliner "Messwein", Qualitätswein aus Österreich, Stift Göttweig 75cl

2011 Grüner Veltliner "Weinzierlberg", Kremstal DAC 75cl

Samuti on saabunud uus valge vein Domaines Ott veinimajalt Provence's ning uus Aglianico Mastroberardino veinimajast Campania maakonnas.

Les Domaniers Blanc, Ott Selection, Cotes de Provence AC 75cl

Redimore, Irpinia Aglianico DOC 75cl