Uudised

Märts 2010 - Niepoort RubyDum ja TawnyDee

Märts 2010 - Niepoort RubyDum ja TawnyDee

Regina Pessoa - RubyDum ja TawnyDee NiepoortiMaal.

LAE JOONISSARI ENDALE ARVUTISSE

Mulle on alati port meeldinud, kuid siiani teadsin ma sellest üpris vähe ja ma ei ole kunagi päris hästi aru saanud, miks ühte kutsutakse Ruby'ks ja teist Tawny'ks... Minu jaoks oli kõik üks port, ja see oli kõik... Kuid ühel päeval kohtasin ma Niepoorte.

Nad palusid mul joonistada loo, mis räägiks Ruby ja Tawny erinevustest. Nad tegid kõik selleks, et ma kogu protsessist algusest peale õigesti aru saaksin. Ja mulle avanes täiesti uus avastamata maailm. Kõigepealt viisid nad mind Douro'sse. Ma ei olnud kunagi varem seda kuulsat terrassaedadega orgu külastanud. Ma käisin viinamarjaaedades, mis looklesid alla orgu lookleva jõe poole, ma nägin graniidist marjade pressimise mahuteid, ma kohtusin inimestega, kes seal elavad, töötavad ja oma jalgadega siiani marju purustavad (mis puutub porti, siis inimestest paremat ei leidu...).

Ning lõpuks hakkas saladuslik lugu Ruby ja Tawny alkeemiast minu jaoks selgeks saama. Magus kääriv marjamahl segatakse kange brändiga (77%). Järgnevatel nädalatel segunevad need vedelikud üheks veiniks, samas katkeb käärimisprotsess ja säilib parajal hulgal magusust. Kuid see vein ei ole veel port, veel vähem Ruby ja Tawny, see on viljastamise faasis... Kuus kuud hiljem sünnivad Ruby ja Tawny. Tol hetkel peavad nad lahkuma Douro'st ja suunduma jõe alamjooksule salapärastesse Gaia koobastesse. Douro valgusekülluse asemel ootab neid hämar, maagiline valgus. Viinamarjade asemel on ridade kaupa vaate, tünne, aame ja tanke. Kui me ei teaks, et see on päris, mõtleksime, et tegemist on strateegiliselt paigutatud filmi võtteplatsiga. Isegi must hallitus ja ämblikuvõrgud näivad, et need on pandud sinna, et tekitada põnevust, ja peadpööritavad nõlvakud ning Douro kalde all arhitektuur oleks nagu hoolikalt plaanitud, et tekiks ideaalne lavastus.

Kuigi Ruby ja Tawny jagavad ühte katusealust, arenevad nad aja jooksul täiesti erinevateks karakteriteks. Kui nad Gaia'sse jõuavad, pannakse Ruby suurtesse tünnidesse, kus ta ootab pordi mõistes lühikest aega, kaks kuni kuus aastat. Siis pannakse ta pudelisse, kus ta vananeb ja omandab oma iseloomujooned, mille järgi ta on saanud oma nime. Kuna ta villitakse väga noorelt, siis tema kokkupuude õhuga on lühiajaline ja ta säilitab oma algse marjade maitse, aroomi ja rubiinpunase värvuse. Tawny omakorda pannakse aga väikestesse vaatidesse, mis võimaldavad tal hingata ja seal vananeb ta aastaid ja aastaid. Aja jooksul ta oksüdeerub ja omandab kuldse värvuse, sealt ka nimi Tawny (kollakaspruun). Ta muutub elukogenuks, delikaatseks ja saavutab tarkuse, mida saab anda vaid aeg. Niimoodi tutvustati mulle tegelasi, kellest ma pidin loo joonistama.

Kuid Ruby ja Tawny ei olnud ainukesed tähtsad tegelased selles loos, nendeks olid ka erilised kohad, kus ma käisin ja inimesed kellega ma kohtusin. Ma seostasin Ruby ja Tawny otsekohe Alice Imedemaa kaksikutega Tweedledum'i ja Tweedledee'ga (Kiigajon ja Käägajon). Douro aiad ja Gaia laod meenutasid mulle fantastilisi kohti Imedemaal ja kõik, keda ma kohtusid, muutusid erinevateks tegelaskujudeks.

Niisiis, joonistasin ma selle kohandatud versiooni Alice Imedemaal ainetel: lugu algab hallis linnas, mis on täis halle inimesi, kõik ühtviisi väga hõivatud. Äkitselt ilmub ei kuskilt Valge Jänes ja kaob pimedasse kitsasse põiktänavasse. Üks hall mees järgneb talle ja leiab tänava lõpust väikese ukse. Jänes pidi minema uksest sisse. Lukuauk on klaasi kujuga ja sellest paistab valgusekiir. Asjast huvitatud hall mees avab väikese ukse, piilub sealt sisse ja avastab portveinide Imedemaa - Douro oru, pressimisanumad, keldrid. Seal, kus on valgust ja varje, seal on rõõmu ja värve, kõik tegelased on erinevad ja kõik vastandub hallile linnale... Alice ja kõik teised tegelased valmistavad porti. Siin tulevad mängu Ruby ja Tawny. Ma andsin neile nimeks RubyDum ja TawnyDee. Alguses on nad Siiami kaksikud. Siis nad eralduvad ja läbivad erinevad etapid, kumbki läheb oma teed. Neil on seljas suplusrõivad ja neil on jalas ujumislestad, lõppude lõpuks veedavad nad kogu oma elu vedelikus ja peavad olema sobivalt riides! Valge Jänes on ilmselgelt aja kontrollija ja teab kuidas korraldada pordi vanandamist. Kui RubyDum ja TawnyDee on oma pudelites, hiilivad teised tegelased vaikselt eemale, et nad saaksid rahus magada ja küpseda. Hall mees, kes kogu tegevust pealt vaatas, otsustab hallist linnast lahkuda ja minna läbi väikese ukse Imedemaale. Kuid ta on liiga suur, groteskne ja sobimatu selle maailma jaoks. Ta proovib pisut veini pudelitest, millele on kirjutatud Drink Me (Joo mind). Nagu võluväel vabastatakse RubyDum ja TawnyDee oma maagilistest pudelitest ja hall mees moondatakse üheks loo tegelasteks.

Kõik need tegelased eksisteerivad ka päris maailmas. Ma tean, kes nad on. Ma kohtasin neid üks haaval kui ma pordi kohta õppisin. Nad on Niepoort'i meeskond, inimesed, kes teevad oma tööd suure kirega. Igas ühes neis tundsin ma ära tegelase Alice Imedemaalt - Alice, Valge Jänes, Ärtuemand, Irvik-Kass, Hull Kübarsepp ja isegi Hall Mees, kellest saab tegelane pärast veini maitsmist. Mul oli suur rõõm ja privileeg nendega kohtuda. See lugu on neile.