Uudised

Juuni 2012 - uued veinid

Juuni 2012 - uued veinid

Prantsusmaa veiniteatmik Bettane & Desseauve loeb Alain Brumonti mõisasid top 5 Prantsusmaa veinimaja hulka („edela Prantsusmaa Pétrus") ja Steven Spurrier on öelnud: „Alain Brumonti veinid on samal tasemel, mis Chateau Latour ja teised maailma parimad veinid". Alain Brumontilt on lisandunud 3 uut veini. Chateau Montus Blanc on tammes laagerdunud ülikuiv valge vein, mis valmistatud Petit Courbu viinamarjadest. Chateau Montus Cuvee Prestige ja Chateau Bouscassé Vieilles Vignes on mõlemad 100% Tannat viinamarjadest, selleks et näidata parimat võimalikku Tannat'i veini ja seega viinamarjad tulevad mõisa parimatest ja kõrgeimatest veiniaedadest.

Egureni veiniperekonnalt on samuti kolm uut veini. Organza põhineb suuresti Viura (Macabeo) viinamarjasordil ning meenutab stiililt pigem Mersault veine. Romanico tuleb Egureni perekonna uuest veiniprojektist Toro piirkonnas, kus selle veini vanemad vennad on saanud juba ülemaailmse tunnustuse osaliseks. Teso La Monja veinimaja kasvatab ainult Tinta de Toro (Tempranillo) viinamarju ning saagikus on äärmiselt madal (keskmiselt umbes 15 hl/ha; seadusega on lubatud 42 hl/ha), mis võimaldab valmistada väga kontsentreeritud ja kompleksseid veine. San Vicente on müstiline, 19 kuud uutes Prantsuse tammevaatides laagerdunud vein, mida võib hoida aastakümneid. Äärmiselt kõrgelt tunnustatud vein - Guia Proensa 97p ja Robert Parker 94p.

Niepoorti veinimajalt on Öö ja Päev Branco. Priit Pärnaga koostöös loodud veiniprojekti uus väljaanne, milleks on värske ja lilleline valge vein Duoro oru levinumatest viinamarjasortidest. Eesti on alles kolmas riik, kus see valge vein kohaliku kuntsniku sildiga turule on jõudnud.

Gambero Rosso Winery of the Year 2012 on teadagi Sitsiilia veinitootja Tasca d'Almerita. Nende Nozze d'Oro on valmistatud Inzolia ja Sauvignon Tasca viinamarjadest. Veini lõi 1984. aastal krahv Giuseppe tähistamaks oma 50. pulmaaastapäeva. Sauvignon Tasca on Tasca d'Almerita veinimaja aretatud Sauvignon Blanc-i kloon, mille aretamine võttis 40 aastat aega. Inzolia on Sitsiilia üks tähtsamaid valge viinamarja sorte (järgnedes Catarratto-le).

Saksamaalt on kaks uut Rieslingut. Esimene on Rheinhesseni piirkonnast ja tootjaks Wittmann. Tema filosoofia on toota võimalikult kuivasid (trocken) ja mineraalseid veine. Teine uus vein on Balthasar Ress'ilt nimega Rüdesheimer Berg Schlossberg. Piirkonnaks on Rheingau ning Ressi veiniaiad on selle piirkonna järseimad, olles kohati kuni 70 kraadise nurga all. Antud veini toodetakse vaid mõnikümmend kasti.

Tšiili tõusvalt tähelt Matetic on kaks uut veini. Väga hea hinna-kvaliteedi suhtega Corralillo Sauvignon Blanc tuleb San Antonio Valley'st, mis on üks Tšiili ookeani lähedaseim veinipiirkond ja kus kliima on jahe ja mägised alad võimaldavad toota unikaalse karakteriga mineraalseid ja värskeid veine. Sama vein valiti ka käesoleva aasta Decanter World Wine Awards'il kuldmedali vääriliseks maksimumskooriga 5/5p. Sama tootja Casablanca Valley aedadest tuleb põnev Riesling, kus on väga madal jääksuhkur ja kõrge happesus ning seega on vein väga värkse ja stiililt pigem Euroopalik.

Kõikide uute veinidega saate põhjalikumalt tutvuda allpool. Lisaks on saabunud ka limiteeritud koguses Sassicaia ja Ornellaia viimased aastakäigud (2009).


2009 Chateau Montus Blanc, Pacherenc du Vic Bilh Sec AC, Alain Brumont

1999 Chateau Montus "Cuvee Prestige", Madiran AC, Alain Brumont

2006 Chateau Bouscassé "Vieilles Vignes", Madiran AC, Alain Brumont

2010 Organza, Rioja DOC, Sierra Cantabria (Eguren)

2010 Romanico, Toro DO, Bodega Teso la Monja

2008 San Vicente, Rioja DOC, Senorio de San Vicente (Eguren)

2011 Öö ja Päev Branco, Duoro DOC, Niepoort

2010 Nozze d'Oro, Contea di Sciafani DOC, Tasca d'Almerita

2011 Riesling Trocken, Rheinhessen, Wittmann

2010 Rüdesheimer Berg Schlossberg Riesling Trocken, Rheingau, Balthasar Ress

2011 Corralillo Riesling, Casablanca DO, Matetic Vinyards

2011 Corralillo Sauvignon Blanc, San Antonio DO, Matetic Vinyards