Uudiskiri - jaanuar 2016

 

 

Viimase paari kuu jooksul on meie valikusse lisandunud palju põnevaid ja haruldasi veine ning ka tootjaid. 

 

Allolevalt saab enamusega nendest lähemalt tutvuda. Nimedele vajutades avaneb detailsem tooteleht.

 


 

Petrolo veinimõis Toskaanas valmistab Itaalia ühte kõige kuulsamat ja hinnatumat veini Galatrona (100% Merlot), mis on igal aastal Itaalia punaveinide top 100 hulgas. Veinimõisal on Chianti Colli Aretini piirkonnas 272 ha valdusi, millest 26 ha on veinipuude all ning aastas toodetakse kokku vaid 75,000 pudelit. Wine Spectator on Galatrona kohta öelnud "Le Pin of Tuscany" ning mõnikord on Galatronat võrreldud ka Pétrusiga. 2013. aastakäik oli nii Galatrona kui ka Sangiovese põhise Torrione puhul paljude veinikriitikute arvates üks parimaid üldse.

 

2013 Galatrona, Val d'Arno di Sopra DOC, Toscana, Petrolo

 

2013 Torrione, Val d'Arno di Sopra DOC, Toscana, Petrolo

 


 

Tenuta di Biserno asutas Lodovico Antinori 1995. aastal, kes on muuseas ka Ornellaia ja Masseto looja. Algselt plaanis Lodovico Biserno aiad ühendada Ornellaiaga, aga õnneks sai ta kiiresti aru, et Biserno vajab täiesti eraldi veinimõisa.

 

Pärast Ornellaia müüki 2002. aastal kutsus ta kampa ka oma vanema venna Piero Antinori (Solaia ja Tignanello looja) ning Tenuta di Biserno on kahe venna esimene ühisprojekt. Veinivaldused asuvad Maremma põhjaosas, Bibbona ja Bolgheri vahel. Unikaalne asukoht ja mineraaliderikas pinnas veenis Lodovicot istutama siia Bordeaux viinamarjasorte. 

 

2011 Biserno, Toscana IGT, Tenuta di Biserno

 

2013 Il Pino di Biserno, Toscana IGT, Tenuta di Biserno

 


 

Gusbourne on Inglismaa üks prestiižemaid šampanja-meetodil vahuveini valmistajaid. Eelmisel aastal valis International Wine & Spirits Competition (IWSC) Gusbourne Inglismaa parimaks veinitootjaks („English Wine Producer of the Year"). 2015. aastal võitis Gusbourne rekordilised viis kuld - ja kuus hõbemedalit kolmelt tunnustatud võistluselt (DWWA, IWC ja IWSC).

 

Gusbourne on ainuke Eestis saadaolev Inglise veinitootja ning lisaks koduturule on nad esindatud vaid Itaalias. Nende veine serveeritakse Inglismaa parimates restoranides, hotellides ja eksklusiivsetes kaubamajades nagu näiteks Le Gavroche, Fat Duck, Dinner by Heston Blumenthal, Gordon Ramsay, The Dorchester, Fortnum & Mason, Selfridges jne.

 

Lisaks vahuveinidele valmistab Gusbourne ka väga väikeses koguses kahte tavaveini, mis eelmise aasta lõpus ka meie valikusse lisandusid. 

 

2013 Guinevere (Chardonnay), Kent, UK

 

2013 Pinot Noir, Kent, UK

 


 

López de Heredia veinimõisa asutas Don Rafael López de Heredia 1877. aastal. Väga vähe on viimase 139 aastaga muutunud ning tänu sellele on tegemist väga unikaalse veinimõisaga kogu maailmas. López de Heredia laagerdab kõiki oma veine väga pikka aega tammevaatides, olles samal ajal ainuke Hispaania tootja, kes kõik oma tammevaadid ise valmistab. Näiteks nende väga limiteeritud Gran Reservad on 10 aastat tammes olnud ning veel omakorda 10 aastat pudelis.

 

Samuti ei ole Hispaanias teist veinimõisa, kellel on selline kogemus nii pika laagerdusega valgete veinide valmistamisel. Kui pika tammelaagerdusega valge vein jätta veel aastateks pudelisse küpsema, siis kõik vaadist tulenevad teravamad nüansid kuluvad maha ning esile kerkivad hoopis teised aroomid - mandlid, vanilje, pähklid ning vürtsikus.

 

Hinnatud veiniajakirjanik Tim Atkin on oma mitteametlikus Rioja klassifikatsioonis valinud López de Heredia veinimaja kõrgeimasse First Growth kategooriasse.

 

1994 Vina Tondonia Gran Reserva Blanco, Rioja DOC, López de Heredia

 

2002 Vina Tondonia Reserva Blanco, Rioja DOC, López de Heredia

 

2005 Vina Gravonia Crianza Blanco, Rioja DOC, López de Heredia

 

1994 Vina Tondonia Gran Reserva Tinto, Rioja DOC, López de Heredia

 

2003 Vina Tondonia Reserva Tinto, Rioja DOC, López de Heredia

 


 

Niepoorti uus vein Ultreia on Dirk Niepoorti ja tema väga hea sõbra Raúl Perezi ühisprojekt. Raúl asub muidu Hispaanias Bierzos ning valmistab üli väikestes kogustes käsitööna Mencia, Bastardo, Godello ja Albarino viinamarjadest veine. Teda peetakse hetkel Hispaania veininduse üheks superstaariks.

 

Kaks head sõpra otsustasid teha koos veini väljendamaks Duoro piirkonna omadusi koos Raúli veinivalmistamise käekirjaga. Ta valis välja kaks Duoro oru erinevates kohtades paiknevat veiniaeda - üks Têdo jõe orus ning teine Covasi orus. Mõlemad aiad asuvad kõrgel mägedes ning veinipuude keskmine vanus on üle 60 aasta. Ultreia kogu toodang on vaid 1,400 pudelit.

 

2010 Ultreia, Duoro DOC, Portugal, Raúl Perez & Niepoort

 


 

Seña on läbi ajaloo kõige kõrgema hinnangu saanud Tšiili vein. Algselt oli Seña Eduardo Chadwicku (Viña Errazuriz) ning Robert Mondavi ühisprojekt, kuid 2004. aastast kuulub kogu projekt Eduardole. Chadwick ning Mondavi leidsid peale pikki otsinguid unikaalse 42 ha suuruse asukoha Aconcagua orus, kus viinamarjad saavutavad ideaalse küpsuse, andes samas maksimaalselt elegantse tulemuse. Kahe mehe eesmärk oli valmistada maailma üks parimaid veine, mis suudaks "konkureerida" parimate Bordeaux, Toskaana ning Napa veinidega.

 

Kvaliteedi poolest on Seña võrreldav Bordeaux First Growth mõisadega. Nii James Suckling kui Robert Parker's Wine Advocate on öelnud et Seña 2013 on läbi aegade parim. Sellest kõnelevad ka nende skoorid, vastavalt 99 ja 96 punkti. Aastane toodang on vaid 700 kasti.

 

2013 Sena, Valle Aconcagua, Tšiili

 


 

Clos Apalta kuulub Prantsuse perekonnale Marnier Lapostolle, kes muuhulgas omab ka likööritootjat Grand Marnier. Clos Apalta esimene aastakäik oli 1997 ning lühikese ajaga on vein saavutanud uskumatu edu. Viis korda on Clos Apalta olnud Wine Spectatori Top 100-s, sh. kolm korda Top 3 hulgas ning ainukese Lõuna-Ameerika veinina ka ühe korra esikohal.

 

Clos Apalta asub Colchagua orus. Nende Carmenere ja Cabernet Sauvignoni veinipuud on pookimata prephylloxera aegsed, istutatud 1920. 2012 Clos Apalta puhul on tegemist Bordeaux debüüdiga, ehk veini müük on usaldatud eksklusiivselt ainult ühele Bordeaux negociantile. Aastane toodang on vaid 5000 kasti.

 

2012 Clos Apalta, Valle de Colchagua, Casa Lapostolle, Tšiili

 


 

Opus One ei vaja palju tutvustamist. Napa kultusveinimõis loodi kahe veinimaailma ikooni Baron Philippe Rothschildi ning Robert Mondavi ühisprojektina 1979. aastal. 2012 oli Napas suurepärane aastakäik, Robert Parker on aastakäiku ülidselt hinnanud 96 punkti vääriliseks. Sarnaselt on ka Opus One 2012 aastakäik üks mõisa parimaid üldse.

 

Nagu Seña, Clos Apalta, Solaia, Masseto ja Hommage a Jacques Perrin, on ka Opus One üks nendest mitte Bordeaux tippveinidest, mida nüüdseks suures osas ainult läbi Bordeaux veinibörsi (Place de Bordeaux) müüakse.

 

2012 Opus One, Napa Valley, USA

 


 

Hommage a Jacques Perrini on valmistatud üldse 18 aastakäiku (esimene aastakäik oli 1989) ning uskumatu on see, et Robert Parkeri Wine Advocate on hinnanud seda veini viiel korral 100 punktiga, kolmel korral 99 punktiga ja kolmel korral 98 punktiga. Kokku on maailmas ainult 11 punaveini, mis on saanud Parkerilt viiel korral 100 punkti. Selle veini toodang on väga limiteeritud, vaid 4-6 tuhat pudelit aastas. 

 

Alates 2009. aastakäigust müüakse ka Hommage a Jacques Perrin'i läbi väga valitud Bordeaux negociantide ning sellest veinist sai esimene Prantsuse vein väljaspool Bordeaux'd, mida Place de Bordeaux kaudu pakutakse.

 

2012 / 2013 Hommage a Jacques Perrin, Chateauneuf-du-Pape, Chateau de Beaucastel

 


 

Chateau Montrose on St Estephes paiknev 2éme Cru Classé klassifikatsiooniga veinimõis ning on juba sajandeid olnud Bordeaux absoluutne tippvein. Chateau Montrose oli muuseas üks esimesi, kes alustas veini pudeldamisega mõisas, osad müügidokumendid viitavad, et juba 1904. aastakäik pudeldati mõisas. 2012 oli Bordeaux's alahinnatud aastakäik ning tippmõisade veinid on seega atraktiivse hinnaga.

 

2006. aastal ostis mõisa Bouygues perekond palgates esimese asjana Chateau Haut-Brioni direktori Jean Bernard Delmasi ning mõni aasta hiljem ka Herve Berlandi, kes viimased 40 aastat oli töötanud Mouton Rothschildis. Lisaks investeeriti veinimõisa 55 miljonit eurot.

 

2012 Chateau Montrose, 2eme Cru Classé, Saint-Estephe

 


 

Veel mõningad uued veinid:

 

2014 Viognier, Vin de France, North-Rhone, Nicolas Perrin

 

2014 Gerbino Rosato di Nerello Mascalese, Terre Siciliane IGP, Di Giovanna (bio)

 

2013 Haha Sauvignon Blanc, Marlborough, Fern Ridge, Uus-Meremaa 

 

2013 Haha Pinot Noir, Marlborough, Fern Ridge, Uus-Meremaa 

 

2014 Petit Pittacum Mencia, Bierzo DO, Pittacum, Hispaania