Y de d'Yquem, Bordeaux Blanc AC 75cl

Y de d'Yquem, Bordeaux Blanc AC 75cl

Nimi: Y de d'Yquem, Bordeaux Blanc AC 75cl

Riik/regioon: Prantsusmaa, Bordeaux

Tootja: Chateau d'Yquem

Aastakäik: 2015

Mari: 75% Semillon, 25% Sauvignon Blanc

Alkoholisisaldus: 14% vol.

Tootekood: 680

Hinnaklass: €€€

100 hektari suuruste valdustega Chateau d'Yquem väga pikka tutvustamist ei vaja. 1855 aasta klassifikatsiooniga on Yquem ainukese veinimõisana Sauternes'is Premier Cru Supérieur. Eelnevad omanikud on muuhulgas olnud kuningad Louis VII ja Henry II. 1785. aastal sai Yquemi omanikuks Lur-Saluces perekond, kuid pärast 219 aastat otsustasid nad Yquem'i 2004. aastal LVMH-le müüa. Veinimaja juhib nüüd Pierre Lurton ning veinimeister on Sandrine Garbay.

Arvestades seda pikka ajalugu on mõisa kuiv valge vein "Y" võrdlemisi noor  - alates 1959 aastast on Y kokku valmistatud vaid 33 korda. Vein on valmistatud sama Yquemi veiniaia saagist, ainult et viinamarjad koristatakse enne Botrytis Cinerea väärishallituse tekkimist. Igalt veinipuult võetakse üks kobar. 

2015 "Y" on valmistatud 75% Sauvignon Blanc ja 25% Sémillon viinamarjadest. Et säilitda värskust, koristati Sauvignon Blanc väga kiiresti (25-27 august) ning Sémillion nädal hiljem (3-4 september), vahetult ennem väärishallituse tekkimist. Vein kääritatakse ja laagerdub 20% ulatuses uutes ja 80% kahe aasta vanustes dessert Yquemi tammevaatides. Jääksuhkrut on 6 grammi liitri kohta. 

Aroomis on meeldiv greip, sidrunikoor ja Granny Smith õun. Maitse on meeletu kontsentratsiooniga, tunda on valgeid virsikuid ja aprikoosi. "Y" sobib ideaalselt sushiga, erinevate kala toitudega, kitse ja lamba juustudega. Serveerida 10 kraadi juures Riedeli Sauvignon Blanci klaasist. Veini valmistatakse vähem kui 10,000 pudelit, seega on saadavus väga limiteeritud! 

Vaata ka Chateau d'Yquem.