Vińa Tondonia Reserva Blanco, Rioja DOC 75cl

Vińa Tondonia Reserva Blanco, Rioja DOC 75cl

Nimi: Vińa Tondonia Reserva Blanco, Rioja DOC 75cl

Riik/regioon: Hispaania, Rioja

Tootja: R. López de Heredia Vińa Tondonia

Aastakäik: 2005/2009

Mari: 90% Viura, 10% Malvasia

Alkoholisisaldus: 12,5% vol.

Tootekood: 1455

Hind: 59.00

Hinnaklass: €€

López de Heredia veinimõisa asutas Don Rafael López de Heredia 1877. aastal. Väga vähe on selle viimase 139 aastaga muutunud ning maailmas on vaid mõni üksik veinimõis, kes tänapäevani valmistab veini oma esivanemate printsiipide kohaselt. Hinnatud veiniajakirjanik Tim Atkin on oma mitteametlikus Rioja klassifikatsioonis valinud López de Heredia veinimaja kõrgeimasse First Growth kategooriasse.

Hispaanias ei ole tõenäoliselt teist veinimõisa, kellel on selline kogemus nii pika laagerdusega valgete veinide valmistamisel. Kui pika tammelaagerdusega valge vein jätta veel aastateks pudelisse küpsema, siis kõik tammes tulevad teravamad nüansid kuluvad maha ning esile kerkivad hoopis teised aroomid - mandlid, vanilje, pähklid ning vürtsikus.

Veini valmistatakse ainult oma aedade saagist. Kääritamine toimub suurtes tammemahutis (60-640 hl), nendest osad on 140 aasta vanused. Veinid laagerduvad vanades suurtes Ameerika tammevaatides, mis valmistatakse ise mõisas. Lopez de Heredia on ainuke Hispaania bodega, kes kõik oma tammevaadid ise käsitsi valmistab.

100 ha suuruse Tondonia veiniaia soetas Don Rafael 1913. aastal. See aed asub 500 meetri kõrgusel merepinnast, Ebro jõe paremal kaldal Rioja Alta piirkonnas. Pinnas on peamiselt savine ja kõrge lubjakivi sisaldusega. Tondonia Reserva on laagerdunud 6 aastat Ameerika tammevaatides ning vähemalt 6 aastat pudelis. Kääritamisel pole lisatud pärmi.

Aroomis on tunda kuivatatud õunu ja ananassi, õietolmu, mett, rohelist teed ja estragoni. Maitse on uskumatult värske, tunda on meeldivat happesust, mandleid, pähkleid ja natuke kuivatavaid tanniine ja erinevaid vürtse. Kohati meenutab punaveini. Nõuab enda kõrvale toitu.

Valmistatud 35,000 pudelit ja sellest Eestisse saabus 12 pudelit!

2005: Tim Atkin 97 p | James Suckling 96 p | Robert Parker 95 p | Decanter 95 p
2009: James Suckling 97 p | Tim Atkin 96 p | Wine Advocate 94