Vińa Tondonia Gran Reserva Blanco, Rioja DOC 75cl

Vińa Tondonia Gran Reserva Blanco, Rioja DOC 75cl

Nimi: Vińa Tondonia Gran Reserva Blanco, Rioja DOC 75cl

Riik/regioon: Hispaania, Rioja

Tootja: R. López de Heredia Vińa Tondonia

Aastakäik: 1996

Mari: 90% Viura, 10% Malvasia

Alkoholisisaldus: 12,5% vol.

Tootekood: 1456

Hind: 225.00

Hinnaklass: €€€

López de Heredia veinimõisa asutas Don Rafael López de Heredia 1877. aastal. Väga vähe on selle viimase 139 aastaga muutunud ning maailmas on vaid mõni üksik veinimõis, kes tänapäevani valmistab veini oma esivanemate printsiipide kohaselt. Hinnatud veiniajakirjanik Tim Atkin on oma mitteametlikus Rioja klassifikatsioonis valinud López de Heredia veinimaja kõrgeimasse First Growth kategooriasse.

Hispaanias ei ole tõenäoliselt teist veinimõisa, kellel on selline kogemus nii pika laagerdusega valgete veinide valmistamisel. Kui pika tammelaagerdusega valge vein jätta veel aastateks pudelisse küpsema, siis kõik tammes tulevad teravamad nüansid kuluvad maha ning esile kerkivad hoopis teised aroomid - mandlid, vanilje, pähklid ning vürtsikus.

Veini valmistatakse ainult oma aedade saagist. Kääritamine toimub suurtes tammemahutis (60-640 hl), nendest osad on 140 aasta vanused. Veinid laagerduvad vanades suurtes Ameerika tammevaatides, mis valmistatakse ise mõisas. Lopez de Heredia on ainuke Hispaania bodega, kes kõik oma tammevaadid ise käsitsi valmistab. Gran Reserva veinipudelite korgid on kaetud vahaga, et kaitsta korki väga pika laagerdumise tagajärgede eest.

100 ha suuruse Tondonia veiniaia soetas Don Rafael 1913. aastal. See aed asub 500 meetri kõrgusel merepinnast, Ebro jõe paremal kaldal Rioja Alta piirkonnas. Pinnas on peamiselt savine ja kõrge lubjakivi sisaldusega. Tondonia Gran Reserva on laagerdunud 10 aastat Ameerika tammevaatides ning vähemalt 9 aastat pudelis. Kääritamisel pole lisatud pärmi.

Väga komplekssne vein. Aroomis on tunda karrit, veise puljongit, seeni, sügisest metsa, aromaatseid ürte, õrnalt petrooli ning sinepit. Maitse on intensiivne, ümar kuid fokusseeritud ja meeldiva happesusega. Järelmaitses on meeletult pikk, kus tunda on mh ka metsaalust, teed ning mandleid. Vein muutub klaasis iga 10 minuti tagant. 

Valmistatud 6451 pudelit ja sellest Eestisse saabus 3 pudelit!

James Suckling 98 p
Robert Parker 95 p
Antonio Galloni 93 p