Samas, Isola dei Nuraghi IGT 75cl

Samas, Isola dei Nuraghi IGT 75cl

Nimi: Samas, Isola dei Nuraghi IGT 75cl

Riik/regioon: Itaalia, Sardiinia

Tootja: Agricola Punica

Aastakäik: 2014

Mari: 80% Vermentino, 20% Chardonnay

Alkoholisisaldus: 13% vol.

Tootekood: 1711

Hinnaklass:

Samas on Agricola Punica uus valge vein, mis valmistatakse hoolikalt valitud Vermentino ja Chardonnay viinamarjadest, mis on kasvanud Sardiinia saare Sulcis'e piirkonnas, väga lähedal merele, mis annab veinile väga unikaalse nüansi. Veiniaedade pinnases domineerib liiv ja liiva-savi segu. Veini valmistamisel kasutatakse tehnoloogiat, kus peamine eesmärk on vältida veini kontakti hapnikuga ja oksüdeerumist. Viinamarjad korjatakse eranditult käsitsi varjastel hommikutundidel, et säilitada viinamarjade värskus ja marjasordile omased aroomid. 

Vein valmistatakse 80% Vermentino ja 20% Chardonnay viinamarjadest. Chardonnay viinamarjad korjatakse veidi varem, augusti kolmandal nädalal, Vermentino korjatakse septembri esimesel nädalal kui marjad on saavutanud ideaalse küpsuse. Viinamarjad transporditakse veinimajja väikestes kastides, kuhu on pandud kuiva jääd, et hoida marjakobarad võimalikult jahedas. Veinimajas suunatakse marjad kohe pressimisele, marju ei purustata, käärimisprotsessi alustamiseks kasutatakse valitud looduslikke pärmikultuure. Käärimine toimub kontrollitud temperatuuril 16 kraadi juures 40 päeva, just madal temperatuur aitab protsessil nii kaua kesta ja see annab rohkem aega veinil seista kontaktis käärimissettega. Kogu käärimise vältel rakendatakse ka marjade "üle pumpamist" (mahla pumbatakse kestadele ja tahkele massile, see aitab kaasa marjade ja mahla kontaktile). Kogu veinivalmistamine toimub eri marjasortidel eraldi. Viimases etapis segatakse Chardonnay ja Vermentino marjadest valmistatud veinid omavahel, lõplik segu seisab väikestes betoonmahutites vähemalt 3 kuud, kus toimub ka veini lõplik küpsemine ja looduslik stabilisatsioon (sete vajub mahutite põhja). Veini ei filtreerita ega puhastata settest. 

Samas on värvuselt särav õlekõrre-kollane koos roheliste helkidega. Aroom on väga elav ja värske, eristuvad troopilised puuviljad ja tsitruseliste nüansid, lisaks põnev vahemereline nüanss, mis meenutab salveid. Maitselt on vein siidine ja väga hästi balansseeritud, mõõduks alkohol (12,5%), hea värske happesus koos delikaatse meresoola nüansiga. Serveerida temperatuuril 12-13 kraadi aperitiivina, parim mitmesuguste kalaroogadega, sobib samuti linnulihast toitude ja muu valgest lihast roogadega.

Agricola Punica on tõusnud mõne aastaga üheks kuulsaimaks nimeks kogu Itaalia veinitööstuses. Ühis-ettevõtte omanikeringi kuuluvad hinnatud konsultant ja veinimeister Dr. Sebastiano Rosa, Sardiinia veinitootjate ühendus Santadi, Santadi president Antonello Pilloni, Itaalia ühe tuntuima veinimõisa Tenuta San Guido konsulteeriv enoloog Giacomo Tachis ja Tenuta San Guido omanik Marchese Nicolo Incisa della Rocchetta.

Antonio Galloni 89 p