Chardonnay "Maté's Vineyard", Kumeu River 75cl

Chardonnay "Maté's Vineyard", Kumeu River 75cl

Nimi: Chardonnay "Maté's Vineyard", Kumeu River 75cl

Riik/regioon: Uus-Meremaa, Auckland

Tootja: Kumeu River Estate

Aastakäik: 2016

Mari: 100% Chardonnay

Alkoholisisaldus: 13,5% vol.

Tootekood: 1219

Hinnaklass: €€

Kumeu veinivaldused asuvad Uus-Meremaa põhjaosas, Aucklandist tunni sõidu kaugusel. Antud piirkond on unikaalne sellepärast, et ainult 15 km läänepoole jääb Tasmani meri ning 20 km ida poole Vaikne ookean. Tänu sellele on kliima pigem jahe ja varakult küpsevale Chardonnay'le ideaalne. Näiteks üle 30 kraadist temperatuuri suvel seal ei esine. Praegu omab Brajokovichide kolmas põlvkond 30 hektarit veiniaedu ning toodab kokku umbes 250 000 pudelit veini. Veiniaedade pinnases domineerib savi ning alamkihis on ohtralt liivakivi.

Erinevalt paljudest teistest Uus-Meremaa tootjatest keskendub Kumeu River Burgundia stiilis Chardonnay'de tootmisele. Tänaseks on nende Chardonnay'd saavutanud erakordse rahvusvahelise tuntuse ning ei ole ebatavaline leida neid samas reas maailma parimate valgete veinidega. Nende veinid on kaheksal korral valitud Wine Spectatori top 100 veini hulka (valitakse kord aastas rohkem kui 19 tuhande veini hulgast).

Kõik viinamarjad koristatakse eranditult käsitsi ning Chardonnay puhul pressitakse alati täiskobarad. Veinivalmistamisel kasutatakse ainult naturaalset pärmi, mis annab veinile parema tekstuuri ja komplekssuse. Kõikide Chardonnay'de puhul kasutatakse alati uute ja vanade Prantsuse tammevaatide kombinatsiooni. Malolaktiline kääritamine ei olnud 30 aastat tagasi valgete veinide puhul tavaline, aga Michael Brajkovich kasutas seda juba 1980date alguses. Tulemuseks on paljum parem happesuse tasakaal.

Mate's on Kumeu Riveri parim veiniaed, kust saadakse vaid 1000 kasti veini. Kääritamine toimub tammevaatides, kus ka vein 11 kuud küpseb. Vein, mis vajab kõige kauem küpsemiseks, 5-10 aastat. Mõnikord võrreldakse Corton Charlemagne'ga. Aroom on noorena natuke kinni, tunda on virsikut ja mineraalsust. Maitse on väga kontsentreeritud, kuid heas tasakaalus ja eriti värske, mis on ka selle veinile alati omane.

James Suckling 97p | Wine Advocate 94+p (2014)