Rumbo al Norte, Castilla y Leon, Comando G 75cl

Rumbo al Norte, Castilla y Leon, Comando G 75cl

Nimi: Rumbo al Norte, Castilla y Leon, Comando G 75cl

Riik/regioon: Hispaania, Castilla y León

Tootja: Comando G

Aastakäik: 2015

Mari: 100% Garnacha

Alkoholisisaldus: 14,5% vol.

Tootekood: 1478

Hinnaklass: €€€

OTSAS! UUS AASTAKÄIK SAABUB 2019 ALGUSES.

15 aastat tagasi kuulsid kaks veinimeistrist sõpra (Daniel Landi ja Fernando Garcia) linnalegendi, et kõrgel Sierra de Gredose mägedes asuvad üliväikesed, peaaegu ligipääsmatud väga vanad Garnacha veiniaiad.

Olenemata Madriidi lähedusest (tund aega autosõitu) on see unine ja mägine maapiirkond olnud pikka aega väga vaene ja lisaks ekstreemsele asukohale on seal veiniaias töötamine olnud vaid üksikute kohalike "hullude" jaoks. Paljud veiniaiad on 1000 meetri kõrgusel mäeahelike vahel ja kuna sinna pääseb ainult jalgsi, siis kõik on aeganõudev käsitöö. Paljud iidsed aiad on ka maha jäetud, sest uued põlvkonnad on väga harva oma vanematelt selle töö üle võtnud.

Viimased aastakümned on kohalikud vanamehed oma tillukeste (0.1-0.5 ha suuruste) veiniaedade saagi müünud sentide eest suurtele kooperatiividele, kus kõik see vanade Garnacha puude saak on jõudnud anonüümsetesse segudesse.

Dani ja Fernando otsustasid parimad aiad üles otsida. Nii saigi 2008. aastal alguse Comando G. Praegu haldavad nad 10 hektarit, mis asuvad kõik 850-1200 meetri kõrgusel graniidisel pinnasel. Vaata veiniaia pilte siit.

Kogu töö on biodünaamiline ja igas väikeses veiniaias on individuaalne lähenemine. Dani ja Fernando kasutavad ka maailma hinnatuima terroiri eksperdi Pedro Parra abi, kes pinnast analüüsides oskab iga aia kohta parimaid töömeetodeid soovitada.

Comando G Garnachad meenutavad pigem Burgundia Pinot Noire kui vanakooli moosiseid, alkohoolseid ja liigse tammega Garnachasid ja kuna nende lähenemine on veiniaia põhine, siis on nad ka oma veinid jaotanud Burgundia klassifikatsiooni järgi: village, 1er cru ja grand cru.

Rumbo al Norte on 'grand cru' vein, mis tuleb 0.3 ha suurusest üksikaiast. Pinnases on puhas graniit ja veinipuude vanus on 70 aastat. Veiniaed asub 1200 meetri kõrgusel. Kääritamine toimub täiskobaratega ja ainult naturaalse pärmi abil suurtes avatud Prantsuse tammevaatides 40-60 päeva. Vein laagerdub 12 kuud 600 liitrises Prantsuse tammevaadis. 2015 aastakäiku tehti 1 vaat ehk 1,130 pudelit.

Wine Advocate 98 p (2013): "Tremendously austere and mineral, the tactile sensation is akin to licking granite. This is simply superb. The nose is terribly complex and subtle. The palate is light but powerful, mineral, as well as soil-driven. I'd say there's no fruit here, this is like liquid granite. This is world-class wherever you look at it from."

Vaata ka teisi Comando G veine: siit, siit ja siit. Huvi korral tasub lugeda ka The New York Timesi hiljutist artiklit Comando G-st siin.

"They seem to go from strength to strength and are getting closer to their goal with some of their wines achieving world-class status! One of the most exciting new projects not only in Gredos, but in the whole of Spain!" - Wine Advocate (Luis Gutierrez)