Rozas Primer, Vinos de Madrid DO, Comando G 75cl

Rozas Primer, Vinos de Madrid DO, Comando G 75cl

Nimi: Rozas Primer, Vinos de Madrid DO, Comando G 75cl

Riik/regioon: Hispaania, Castilla y León

Tootja: Comando G

Aastakäik: 2016/2017

Mari: 100% Garnacha

Alkoholisisaldus: 14,5% vol.

Tootekood: 1476

Hinnaklass:

15 aastat tagasi kuulsid kaks veinimeistrist sõpra (Daniel Landi ja Fernando Garcia) linnalegendi, et kõrgel Sierra de Gredose mägedes asuvad üliväikesed, peaaegu ligipääsmatud väga vanad Garnacha veiniaiad. Vaatamata Madriidi lähedusest (tund aega autosõitu) on see unine ja mägine maapiirkond olnud pikka aega väga vaene ja lisaks ekstreemsele asukohale on seal veiniaias töötamine olnud vaid üksikute kohalike "hullude" jaoks. Paljud veiniaiad on 1000 meetri kõrgusel mäeahelike vahel ja kuna sinna pääseb ainult jalgsi, siis kõik on aeganõudev käsitöö. Paljud iidsed aiad on ka maha jäetud, sest uued põlvkonnad on väga harva oma vanematelt selle töö üle võtnud.

Viimased aastakümned on kohalikud vanamehed oma tillukeste (0.1-0.5 ha suuruste) veiniaedade saagi müünud sentide eest suurtele kooperatiividele, kus kõik see vanade Garnacha puude saak on jõudnud anonüümsetesse segudesse. Dani ja Fernando otsustasid parimad aiad üles otsida. Nii saigi 2008. aastal alguse Comando G. Praegu haldavad nad 10 hektarit, mis asuvad kõik 850-1200 meetri kõrgusel graniidisel pinnasel. Vaata veiniaia pilte siit.

Kogu töö on biodünaamiline ja igas väikeses veiniaias on individuaalne lähenemine. Dani ja Fernando kasutavad ka maailma hinnatuima terroiri eksperdi Pedro Parra abi, kes pinnast analüüsides oskab iga aia kohta parimaid töömeetodeid soovitada. Comando G Garnachad meenutavad pigem Burgundia Pinot Noire kui vanakooli moosiseid, alkohoolseid ja liigse tammega Garnachasid ja kuna nende lähenemine on veiniaia põhine, siis on nad ka oma veinid jaotanud Burgundia klassifikatsiooni järgi: village, 1er cru ja grand cru.

Rozas 1er Cru nn Premier Cru vein, mis tuleb mitmest väiksest eri aiast (kokku 5 ha), kus pinnases on liivane graniit. Veinipuud on 55-70 aastased ja asuvad 900 meetri kõrgusel. Kääritamine toimub täiskobaratega ja ainult naturaalse pärmi abil suurtes (30-40hl) avatud Prantsuse tammevaatides. Vein laagerdub 12 kuud samades 30-40 hl suurustes tammemahutites. Võrreldes oma väikevenna La Bruja'ga on Rozas 1er Cru natukene mineraalsem ja tuntavama tanniinistruktuuriga. 2016 aastakäiku tehti 12,900 pudelit.

James Suckling 97 punkti
Wine Advocate 95 punkti

Vaata ka teisi Comando G veine: siit, siit ja siit. Huvi korral tasub lugeda ka The New York Timesi hiljutist artiklit Comando G-st siin.

"They seem to go from strength to strength and are getting closer to their goal with some of their wines achieving world-class status! One of the most exciting new projects not only in Gredos, but in the whole of Spain!" - Wine Advocate (Luis Gutierrez)