Robustus, Douro DOC, Niepoort 75cl

Robustus, Douro DOC, Niepoort 75cl

Nimi: Robustus, Douro DOC, Niepoort 75cl

Riik/regioon: Portugal, Douro

Tootja: Niepoort

Aastakäik: 2008

Mari: Touriga Franca, Tinta Amarela, Tinta Roriz, Touriga Nacional, Tinto Cão jm.

Alkoholisisaldus: 13,5% vol.

Tootekood: 922

Hind: 77.80

Hinnaklass: €€

Dirk Niepoort tegi Robustus't esimest korda 1990. aastal, seda ei müüdud kunagi. Robustuse algne idee oli teha vein, mida laagerdatakse vanades tammevaatides, et pehmenda veini tanniine. Dirk'il kulus mitmeid aastaid, et Robustuse stiili ja valmistamise meetodeid lihvida kuni ta jäi tulemusega rahule, täna on Robustus veinimaja üks hinnatumaid veine.

Robustus valmistatakse põhiliselt Touriga Franca, Tinta Amarela, Tinta Roriz, Touriga Nacional ja Tinto Cão viinamarjadest, lisaks ka vähem tuntud kohalikke Douro marjasorte. Veiniaiad on kohati üle 100 aasta vanused (keskmine vanus 60 aastat) ning asuvad 350-550 meetri kõrgusel merepinnast. Viinamarjad koristatakse käsitsi septembris. Käärimine toimub terasmahutites ning 50% ulatuses kasutatakse täiskobaraid. Veinivirre on kestadega olnud kontaktis 45 päeva. Vein laagerdub 2000 liitri suurustes vanades tammevaatides 4 aastat, täielik malolaktiline käärimine toimub samuti tammevaatides. 2008 aastakäik on pudelisse villitud 2012. aasta märtsis, ilma filtreerimata.

Tammelaagerdus ei ole võtnud Robustuselt nooruslikkust ja värskust, pigem on see andnud elegantsust ja komplekssust. Aroom on intensiivne, tunda on kohvi, sigarikarpi, tumedaid ja punaseid puuvilju, vürtse ja balsamico't. Maitses on tunda pinnaselisust, värskendavat hapet ning hästi balansseeritud tanniine, järelmaitse on äärmiselt pikk. Väga pika vanenemispotentsiaaliga vein, umbes 15-20 aastat. Serveerida 18 kraadi juures ning kindlasti dekanteerida. Toitudest sobib metsloomalihaga, pardiga, seentega ning trühvlitega. Aastane kogutoodang on 4000 pudelit.