Kilchoman Sanaig, Islay Single Malt Scotch Whisky 70cl (Kinkekarbis)

Kilchoman Sanaig, Islay Single Malt Scotch Whisky 70cl (Kinkekarbis)

Nimi: Kilchoman Sanaig, Islay Single Malt Scotch Whisky 70cl (Kinkekarbis)

Riik/regioon: Šotimaa, Islay

Tootja: Kilchoman Distillery

Alkoholisisaldus: 46% vol.

Tootekood: 1672

Hind: 70.00

Hinnaklass: €€

Kuigi Šotimaal on viskitootjaid sadu, eristub Kilchoman nendest sellepoolest, et ta ei kuulu ühtegi suurde gruppi, olles seega üks väheseid sõltumatuid Šotimaa viskitootjaid. Seejuures Islay saare üheksast viskimajast ainult kaks ei kuulu mõnda rahvusvahelisse kontserni.

Anthony Wills asutas Kilchomani 2005. aastal, mis on märkimisväärne sellepärast, et 124. aasta jooksul pole sellel saarel peale nende rohkem ühtegi uut viskitootjat tekkinud. Lisaks on Kilchoman Islay saare väikseim viskimaja ja ainuke tootja, kus toodetakse viskit põhimõttel Single Farm Single Malt. See tähendab seda, et kõik viskitootmiseks vajalik tehakse ise kohapeal - odra kasvatmisest, idandamisest, destilleerimisest kuni vanandamise ja pudeldamiseni välja.

Kilchoman on väga eriline ka selle poolest, et nad kasutavad odra idandamisel nn floor malting lähenemist. Kogu Šotimaal praktiseerivad seda väga töömahukat meetodit vähem kui kümme viskitootjat. See tähendab, et pärast odra vees leotamist laotatakse oder betoonpõrandale, kus seda regulaarselt käsitsi pööratakse. Seejärel kuivatatakse ja immutatakse idandatud oder aeglaselt kohaliku turbasuitsuga ja kääritatakse seda suhteliselt kaua - 85 tundi. Pikk kääritamine annab Kilchomani viskile iseloomuliku koorese ja puuviljase noodi. Ühelegi Kilchomani viskile ei ole värvi andmiseks midagi lisatud.

Sanaig on unikaalne ühelinnaseviski, mis on kokku segatud 4-6 aasta vanustest viskidest. Laagerdamiseks on kasutatud 70% Oloroso Sherry veini vaate ja 30% Bourboni viski vaate. Oloroso vaadid annavad sellele viskile kuivatatud puuviljade, tumeda šokolaadi ja rikkaliku turbasuitsu nüansid.

Sanaig meenutab värvuselt on merevaiku. Aroomis on tunda kanarbiku, kuldseid rosinaid, ananassi, küpset pirni, apelsinikoort, kuivatatud virsikut, värsket kohvi, vürtsisegu ja turbasuitsu. Maitses on tunda vaniljeküpsist, kerget puuviljasust, turbasuitsu. Avanedes lisandub üleküpsenud ploom, punased kirsid, delikaatne tsitrus, iiriskomm, tammevanilje ja rosinad tumedas šokolaadis. Lõppmaitse on kauakestev, kus turbasuits intensiivistub veelgi.

2019 International Whisky Competition: 95.1 points
San Francisco World Spirits Competition: Gold medal
2018 Whisky World Cup: Best Peated Whisky