Louis Roederer Cristal Brut Vintage 75cl

Louis Roederer Cristal Brut Vintage 75cl

Nimi: Louis Roederer Cristal Brut Vintage 75cl

Riik/regioon: Prantsusmaa, Champagne

Tootja: Champagne Louis Roederer

Aastakäik: 2007

Mari: 58% Pinot Noir, 42% Chardonnay

Alkoholisisaldus: 12% vol.

Tootekood: 133

Hinnaklass: €€€

Reimsi linnas paiknev Louis Roederer on koos Bollingeriga üks väheseid siiani pereomanduses olevaid šampanjamajasid. Neile kuulub Champagne piirkonnas 240 hektarit, olles sellega üks suurimaid veiniaedade omanikke. Roedereri lipulaev on ainult parimatel aastatel valmistatav aastakäigu šampanja - Cristal - mille ajalugu ulatub tagasi 19. sajandisse kui seda valmistati vaid Vene tsaari tarbeks.

2007. aastakäik on valmistatud 58% Pinot Noir ja 42% Chardonnay viinamarjadest, mis pärinevad ainult grand cru aedadest. Cristali valmistamiseks kasutatavad veiniaiad on väga kriidise pinnasega, mis annab talle iseloomuliku elegantsuse ning mineraalsuse. Veinipuude keskmine vanus on 35 aastat. Esmane kääritamine toimub 85% terasmahutites ning 15% suurtes tammevaatides. Veini küpsemisperiood pärmisettel kestab 6 aastat ning dosage on 9 grammi liitri kohta. Malolaktilist kääritamist ei rakendata.

2007 Cristal on kirgas ja peene mulliga. Aroom on värske, elegantne, samas rikkalik ja külluslik. Tunda on valgeid puuvilju (õuna), küpseid kollaseid luuvilju (virsikut) ning kergelt happeseid tsitruselisi (mandariine ja apelsine). Pärast mõnda minutit tulevad esile tüüpilised Chardonnay noodid (valge akaatsia, kuivatatud puuviljad ja koorene karamell). Maitse on veinilik, täidlane ja pehme. Tunda on küpseid puuvilju, mineraalsust ning kauakestvas järelmaitses õrnalt võiseid ja magusaid noote.

2007 Cristal eristub teistest aastakäikudest just oma värskuse poolest, mis iseloomustab väga hästi Cristali kriidist DNA-d. Väga heas küpsuses viinamarjad võimaldasid teha šampanja, mis on väga veinilik, elegantne ning püsiv. Meenutab pisut isegi valget Burgundiat. Soovitatav tarbimisaeg 2015-2030. Saadaval väga limiteeritud koguses!

Antonio Galloni 97+p
Wine Spectator 95p
James Suckling 95p
Decanter 18.5p

"Rich, powerful and enveloping, the 2007 takes hold of all the senses and never lets up. The aromatics alone are captivating, but then the wine opens on the palate, revealing layer after layer of flavor to match a multi-dimensional, kaleidoscopic personality that will leave Champagne lovers weak at the knees. The 2007 is 58% Chardonnay and 42% Pinot Noir, which is to say a bit more Chardonnay-leaning than is the norm. The 2007 is striking today, but it should also age effortlessly for several decades. It is also without question one of the very finest new releases of the year." - Antonio Galloni